Tájfutás

2015. május 15.

 

Az ifjúsági válogatottban bontogatja szárnyait

 

Szabó Marci, egy hajdúszoboszlói kisdiák, aki jelenleg még a Thököly Imre Általános Iskola tanulója. Egy nem mindennapi sportágban pedig válogatott kerettag lett idén.

Mióta vagy tájfutó?

 

Kisgyermekkorom óta tájfutó vagyok, nagyon fiatalon kezdtem versenyezni. Elsősorban a családom miatt már nagyon korán megszerettem ezt a sportágat.

 

Miért éppen tájfutó lettél?

 

Apukám volt a tájfutó a családban és anya is hamar megkedvelte a sportot, így hát nem meglepő, hogy én is ebben a közegben nőttem fel.

 Szabó Marci (középen) edzőtáborban (fotó: facebook)

Próbáltál-e más sportokat?

 

Próbáltam focizni, de nem nagyon jött be nekem. Nem vagyok jó benne. Öt évig versenyszerűen úsztam a tájfutás mellett, és nagyon megkedveltem a sportot. Bár nem voltam sikeres benne.

 

Nem úgy a tájfutásban. Mióta vagy válogatott kerettag?

 

Idén válogattak először be a “B” keretbe. Ez azt jelenti, hogy a tizenhat évesek között, a gyengébbik keretben vagyok benne. Ez nagy eredmény számomra.

 

Mennyi versenyed van egy évben?

 

A versenyszezon nagyon sok különböző versenyből áll. Régebben mindegyiken részt akartam venni, de mára már felfogtam, hogy ez nem lehetséges. Pihenni kell a versenyek között, és a tanulás mindig is elsőszámú dolog lesz a számomra. Havi egy-kettő, esetleg három versenyen veszek részt. Ezeknek az időtartama változó. A legtöbb olyan, hogy a hétvége folyamán két (szombaton egy, vasárnapon is egy) futás van, de esetenként ez a szám lehet három is. Viszont ünnepek körül három vagy több napos verseny is előfordul. Persze az egyfordulós verseny sem egyedi. Így összesen évente körülbelül tizenhét-húsz versenyen szoktam részt venni.

 Csapattársával, Horváth Csongorral a tavalyi diákolimpián (fotó: facebook)

Mi a legfontosabb versenyed idén?

 

Idén az Országos Normáltávú Bajnokság a legfontosabb versenyem, itt szeretnék dobogóra állni.

 

Mik a céljaid a tájfutásban?

 

Idén egy eredményes év a legfőbb célom, jövőre viszont már szeretnék kijutni az Ifjúsági Európa Bajnokságra.

Diákolimpiai bajnoki cím

A 2001-es születésű Marci már nem ismeretlen a tájfutás világában. Jól mutatja ezt idei válogatott meghívója is. Oda eredmények nélkül nem lehet csak úgy bekerülni.

A tavalyi diákolimpián a sprint versenyek FIII-as kategóriájában másodikként ért célba. Normál távon szintén az FIII-as kategóriában bajnoki címet szerzett a Mecsekalján megrendezett országos döntőben.

Mi a helyzet a tanulással?

 

A tanulás az elsődleges, semelyik sportnak sem szabadna megengedni, hogy a tanulás rovására menjen. Szeretem a matematikát, versenyeken indulok és Budapestre járok fel szakkörökre illetve táborokba.

 

Hogyan egyezteted össze a versenyzést a tanulással?

 

Nagyon nehéz összeegyeztetni, hiszen nagyon sok verseny van egy szezonban. Mindig magammal viszem a hétvégéken a tanulnivalót és a szálláson tanulok a következő hétre. Nagyon sok az ütközés is a versenyek és a rendezvények között, ilyenkor mérlegelni kell, hogy melyik a fontosabb és persze hogy melyikre megyek el szívesebben.

 

Az edzéseket hogyan végzed? Honnan van az edzésterved?

 

A Gázláng pályán szoktam futni kedden és csütörtökön. Hétvégén vagy versenyen vagyok, vagy a debreceni erdőkben futok. Az edzéstervet a klubom edzőjétől, Horváth Sándortól kapom.

 

Hajdúszoboszlón élsz, itt tanulsz és edzel. Ennek ellenére egy budapesti egyesülethez, a Mazsola Tájfutó és Természetbarát Sportegyesülethez tartozol. Hogyan jött ez a döntés?

 

Azért döntöttünk emellett az egyesület mellet, mert az egyik tájfutó társam is ide tartozik, az ő apukája az edzőm. Vele együtt járok matekversenyekre és táborokba, ezért nagyon hasonló a helyzetünk. Így jobban megértjük egymást ezen a téren és a versenyek is könnyebben lebonyolíthatók.